Панування драконів
Ця частина містить розповідь про королівське панування дому Таргарієн, від Аегона Завойовника до Аериса Навіженого. Не злічити маестрів, які вже про це написали; складені ними докупи знання охоплюють майже все, про що далі йтиметься. Собі ж я дозволив невелике свавілля лише в одному: наведений тут звіт про Аегонове Завоювання не вийшов з-під мого пера, але був знайдений нещодавно у сховищах Цитаделі, де лежав забутий від сумного кінця Аегона П'ятого тако нареченого. Цей уривок — частина великої праці, замисленої як літопис панування королів Таргарієнів — збирав пилюку серед паперів, що належали архімаестрові Герольду, чиї дослідження з історії Старограду вельми шанувалися у його часи. Але написав ту працю не він. Це легко вгадати з мови оповіді; до того ж певні примітки, знайдені в паперах, вказують, що створив її архімаестер Гільдайн — останній маестер, що служив у Перелітку перед його зруйнуванням у правління Аегона Щасливого, П'ятого тако нареченого. Є думка, що Гільдайн міг надіслати свій звіт Герольдові для зауважень та схвалення.
Історія Завоювання описана Гільдайном вельми докладно, незгірш кого іншого — саме тому я помістив її сюди, не ховаючи з людських очей, щоб утіху та користь з неї мали не лише я та покійний архімаестер Герольд. Існують також інші рукописи, знайдені мною та писані вочевидь тією ж рукою, але багато сторінок у них перекладено або втрачено, а інші пошкоджені вогнем чи недбалим зберіганням. Можливо, одного дня знайдено буде більше — достатньо для того, щоб переписати і переплести цю визначну, але загублену працю, бо й того, що я знайшов, вистачило для збурення великого захоплення у Цитаделі.
До тієї ж пори уривки з праці Гільдайна слугуватимуть лише одним з багатьох джерел про правління королів Таргарієнів од Завойовника до покійного Аериса ІІ — останнього Таргарієна, що сидів на Залізному Престолі.