Інші землі
Вестерос утворює лиш невеличку частинку нашого світу, найдальші межі якого досі лишаються невідомими навіть для наймудріших. Хоча ми поклали собі за головну мету охопити історію країв Семицарства, не годилося б не згадати хоч побіжно і про землі, що лежать за морями, бо ж кожна має власний норов і лад, кожна додає своєї барви та візерунку до величезного строкатого килима, який ми кличемо спізнаним світом.
На жаль, що далі ми рухаємося геть від землі, яку люди сходу кличуть Західними Королівствами, то вбогішими видаються знання Цитаделі, бо у тих віддалених краях Есосу, куди веде нас уявна подорож, живі мандрівники з заходу з'являються дуже рідко. Ще гірше ми знаємо південні околиці Софоріосу та далекого Ульфосу, а про ті землі, які лежать (чи не лежать) за Останнім Світилом через Західне море, не відаємо геть нічого.
Та сама прикра нестача правдивого знання стосується і віддаленості в часі, не лише у просторі. Як ми бачили і на самому Вестеросі, що давніша цивілізація, то менше ми про неї знаємо. Відтак я цілком зневажу зниклі держави Валірії та Старого Гісу і те, що від них нині лишилося — про те, що нам про них відомо, вже трохи оповідалося деінде у цій самій книзі. Що ж до загадкового Карфу, то не можу назвати кращого джерела відомостей про землі навколо Нефритового моря, ніж “Нефритова скарбниця” Колокво Вотара.
Одна річ, що дошкуляє всім, хто вивчає старовинні записи — це розмаїття у способах підрахунку днів, пір та років. Велична праця архімаестра Вальграма “Відлік часу” глибоко занурюється у ці питання, але ж не існує і цілковитої згоди навіть у тому, як ми самі рахуємо наші власні дні та роки.
І все ж є способи видобути зернятка правди навіть про найчудернацькіші краї… хоча майже все, відоме нам про ті далекі місця, походить з байок мандрівників та напівказкових оповідок, а відтак має розглядатися з обережністю.
Нині ж почнемо з наших найближчих та найкраще відомих сусідів — Вільних Міст. Перебіг подій у них відомий нам з літописів їхніх власних книжників та магістратів, що писалися століттями аж від часів, коли ті міста лише починалися як вільні слободи при віддалених фортецях. Дякуючи сказаним літописам, ми також знаємо бодай щось про минувшину племен, які на цих теренах передували валірійцям.